Liquatite Flexible Conduit Metal Liquid Tight Unsheathed 25mm 50M Hot Dip Galvanised Steel
Liquatite Flexible Conduit Metal Liquid Tight Unsheathed 25mm 50M Hot Dip Galvanised Steel
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, Unsheathed, 25 mm, 21.5 mm ID, 25 mm OD, 50 mtr, 55 mm Bend Radius, IP40, Steel, Hot Dip Galvanised Finish, -50 to 300 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Liquidtight |
| Range Name | Type FSC |
| Standard Pack Size | 50 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | FSC25-50 |
| Bend Radius | 55 mm |
| Conduit Size | 25 mm |
| Inside Diameter | 21.5 mm |
| Length | 50 mtr |
| Outside Diameter | 25 mm |
| IP Rating | IP40 |
| Product Type | Flex Conduit Liquid Tight |
| Temperature | -50 to 300 deg C |
Description
Flexible Conduit, Metal, Liquid Tight, Unsheathed, 25 mm, 21.5 mm ID, 25 mm OD, 50 mtr, 55 mm Bend Radius, IP40, Steel, Hot Dip Galvanised Finish, -50 to 300 deg C
