LiquidtightFlexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath Extra Flexible Oil Resistant 25mm 30M PVC Orange
LiquidtightFlexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath Extra Flexible Oil Resistant 25mm 30M PVC Orange
Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath Extra Flexible Oil Resistant, 25 mm, 21 mm Inside Diameter, 26.4 mm Outside Diameter, 108 mm Bend Radius, IP67, -20 to 80 deg C, Orange Sheath, 30 mtr Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Liquidtight |
| Range Name | Type EFNM |
| Standard Pack Size | 30 |
| UNSPSC Class | 39131700 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | EFNM025-O-30 |
| Bend Radius | 108 mm |
| Conduit Size | 25 mm |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 30 mtr |
| Inside Diameter | 21 mm |
| Product Type | Flex Conduit Oil Resistant |
| Sheath Colour | Orange |
| Outside Diameter | 26.4 mm |
| Temperature | -20 to 80 deg C |
Description
Flexible Conduit Spiral Reinforced Smooth Sheath Extra Flexible Oil Resistant, 25 mm, 21 mm Inside Diameter, 26.4 mm Outside Diameter, 108 mm Bend Radius, IP67, -20 to 80 deg C, Orange Sheath, 30 mtr Length
