Legrand GPO Switched Outlet Weatherproof Surface Mount Compact 1 Gang 10A 240V 1 Pole IP53 Cement Grey
Legrand GPO Switched Outlet Weatherproof Surface Mount Compact 1 Gang 10A 240V 1 Pole IP53 Cement Grey
GPO Switched Outlet Weatherproof, 1 Phase, 10 Amp, 240 Volt AC, 50 Hz, 1 Pole, 1 Gang, 3 Pin AUS, Cement Grey, IP53, Mounting Method: Shallow, Mounting Centres: 84 mm, UV-Stabilized Polycarbonate, 85 mm Height, 122 mm Width, 45 mm Depth, 0 to 40 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Legrand |
| Range Name | Aqua Life |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WLF787CG |
| Colour | Cement Grey |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 45 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 85 mm |
| IP Rating | IP53 |
| Material | UV-Stabilized Polycarbonate |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Shallow |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin |
| Product Type | GPO Weatherproof |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 122 mm |
Description
GPO Switched Outlet Weatherproof, 1 Phase, 10 Amp, 240 Volt AC, 50 Hz, 1 Pole, 1 Gang, 3 Pin AUS, Cement Grey, IP53, Mounting Method: Shallow, Mounting Centres: 84 mm, UV-Stabilized Polycarbonate, 85 mm Height, 122 mm Width, 45 mm Depth, 0 to 40 deg C
