Legrand Switch Mechanism Spring Return 16A 230/240V SPDT 2 Way Black
Legrand Switch Mechanism Spring Return 16A 230/240V SPDT 2 Way Black
Switch Mechanism Spring Return, 230-240 Volt AC, 16 Amp, 1 Pole, 2 Way, Control Type: Spring Return, Switch Function: SPDT, Black, 21 mm Length, 21 mm Width, 23 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Legrand |
| Range Name | Excel Life |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EM770XBL |
| Colour | Black |
| Control Type | Spring Return |
| Current | 16 Amp |
| Depth | 23 mm |
| Length | 21 mm |
| Number Of Ways | 2 Ways |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Switch Mechanisms |
| Switch Function | SPDT |
| Voltage | 230-240 Volt |
| Width | 21 mm |
Description
Switch Mechanism Spring Return, 230-240 Volt AC, 16 Amp, 1 Pole, 2 Way, Control Type: Spring Return, Switch Function: SPDT, Black, 21 mm Length, 21 mm Width, 23 mm Depth
