Legrand Power Point E-DED Extra Safe 2 Gang 10A 230/240V Horizontal White
Legrand Power Point E-DED Extra Safe 2 Gang 10A 230/240V Horizontal White
Excel Life™'s Dedicated Plate Double PowerPoint with Safety Shutters provides the ideal solution for your kindergartens, childcare facilities, schools and family homes. Its self-closing shutters are designed to keep inquisitive fingers safe while its compact design ensures easy integration into any space.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Legrand |
| Range Name | Excel Life |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ED777ESWE |
| Colour | White |
| Connection Type | Screw |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 30 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 121 mm |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Orientation | Horizontal |
| Width | 77 mm |
| Voltage | 230-240 VAC |
Description
Excel Life™'s Dedicated Plate Double PowerPoint with Safety Shutters provides the ideal solution for your kindergartens, childcare facilities, schools and family homes. Its self-closing shutters are designed to keep inquisitive fingers safe while its compact design ensures easy integration into any space.
