Legrand Switch Flush Mount Rocker Standard 6 Gang 16AX 230/240V 1 Pole 2 Way Vertical Black
Legrand Switch Flush Mount Rocker Standard 6 Gang 16AX 230/240V 1 Pole 2 Way Vertical Black
Switch Standard, 230-240 Volt AC, 16 AX, 1 Pole, 6 Gang, Configuration: SPDT, IP66, Vertical, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, Actuator Type: Rocker, 2 Way, Black, 120 mm Height, 76 mm Width, 10 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Legrand |
| Range Name | Excel Life |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ED770/6BL |
| Actuator Type | Rocker |
| Colour | Black |
| Configuration | SPDT |
| Current | 16 AX |
| Depth | 10 mm |
| Height | 120 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 6 Gang |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Number Of Ways | 2 Way |
| Orientation | Vertical |
| Product Type | Switches Standard |
| Voltage | 230-240 Volt |
| Width | 76 mm |
Description
Switch Standard, 230-240 Volt AC, 16 AX, 1 Pole, 6 Gang, Configuration: SPDT, IP66, Vertical, Mounting Centres: 84 mm, Flush Mount, Actuator Type: Rocker, 2 Way, Black, 120 mm Height, 76 mm Width, 10 mm Depth
