Legrand Switch Flush Mount Rocker Standard 3 Gang 16AX 230/240V 1 Pole 2 Way Vertical Black
Legrand Switch Flush Mount Rocker Standard 3 Gang 16AX 230/240V 1 Pole 2 Way Vertical Black
The Excel Life™ Dedicated Plate Series switches are tough and reliable for both residential and commercial environments. Each dedicated plate includes rocker switches specifically crafted to withstand wear and tear, featuring a 16A/16AX and M100 rating to maximize longevity and efficiency.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Legrand |
| Range Name | Excel Life |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ED770/3BL |
| Actuator Type | Rocker Switch |
| Colour | Black |
| Configuration | SPDT |
| Current | 16 Amp/16 AX |
| Depth | 25 mm |
| Height | 121 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 3 Gang |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Number Of Ways | 2 Way |
| Orientation | Vertical |
| Product Type | Switches Standard |
| Voltage | 230-240 Volt AC |
| Width | 77 mm |
Description
The Excel Life™ Dedicated Plate Series switches are tough and reliable for both residential and commercial environments. Each dedicated plate includes rocker switches specifically crafted to withstand wear and tear, featuring a 16A/16AX and M100 rating to maximize longevity and efficiency.
