Legrand Single Power Point Flush Mount Standard 15A 240V 1 Pole Horizontal Chemical Resistant White
Legrand Single Power Point Flush Mount Standard 15A 240V 1 Pole Horizontal Chemical Resistant White
GPO Switched Outlet, 230-240 VAC, 15 Amp, 50 Hz, 1 Pole, 1 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, White, 74 mm Height, 118 mm Width, 10 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Legrand |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EC787/15WE |
| Connection Type | Screw |
| Colour | White |
| Current | 15 Amp |
| Depth | 10 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 74 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Orientation | Horizontal |
| Product Type | GPO Standard |
| Voltage | 230-240 Volt AC |
| Width | 118 mm |
Description
GPO Switched Outlet, 230-240 VAC, 15 Amp, 50 Hz, 1 Pole, 1 Gang, Horizontal Orientation, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, White, 74 mm Height, 118 mm Width, 10 mm Depth
