Legrand Double Power Point RCD Protected Flush Mount 10A 240V Horizontal Chemical Resistant Red
Legrand Double Power Point RCD Protected Flush Mount 10A 240V Horizontal Chemical Resistant Red
GPO Switched Outlet RCD Protected, 230-240 VAC, 10 Amp, 50 Hz, 2 Gang, Horizontal Orientation, IP30, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, Red, 5 to 35 deg C, 74 mm Height, 118 mm Width, 10 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Legrand |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EC777NIDCARD |
| Colour | Red |
| Connection Type | Screw |
| Depth | 10 mm |
| Current | 10 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 74 mm |
| IP Rating | IP30 |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Orientation | Horizontal |
| Mounting Method | Flush |
| Product Type | GPO RCD Protected |
| Temperature | 5 to 35 deg C |
| Voltage | 230-240 Volt AC |
| Width | 118 mm |
Description
GPO Switched Outlet RCD Protected, 230-240 VAC, 10 Amp, 50 Hz, 2 Gang, Horizontal Orientation, IP30, Flush Mounting, 84 mm Mounting Centres, Screw Connection, Red, 5 to 35 deg C, 74 mm Height, 118 mm Width, 10 mm Depth
