Legrand GPO Switched Outlet Flush Mount RCD Protected 2 Gang 10mA 10A 230/240V Horizontal Power Neon and RCD Label Blue
Legrand GPO Switched Outlet Flush Mount RCD Protected 2 Gang 10mA 10A 230/240V Horizontal Power Neon and RCD Label Blue
Medical GPO Switched Outlet Flush Mount RCD Protected, 230-240 Volt AC, 10 Amp, 50/60 Hz, 2 Gang, Trip Sensitivity: 10 mA, IP30, Flush Mount, Mounting Centres: 84 mm, Connection Type: Screw, Horizontal, Blue, 118 mm Height, 74 mm Width, 10 mm Depth, 5 to 35 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Legrand |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EC777EL10CABU |
| Colour | Blue |
| Connection Type | Screw |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 10 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 118 mm |
| IP Rating | IP30 |
| Mounting Centres | 84 mm |
| Mounting Method | Flush |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Orientation | Horizontal |
| Product Type | GPO Switched Outlets |
| Temperature | 5 to 35 deg C |
| Trip Sensitivity | 10 mA |
| Voltage | 230-240 Volt |
| Width | 74 mm |
Description
Medical GPO Switched Outlet Flush Mount RCD Protected, 230-240 Volt AC, 10 Amp, 50/60 Hz, 2 Gang, Trip Sensitivity: 10 mA, IP30, Flush Mount, Mounting Centres: 84 mm, Connection Type: Screw, Horizontal, Blue, 118 mm Height, 74 mm Width, 10 mm Depth, 5 to 35 deg C
