Legrand Switch Mechanism Electronic Push Button ON/OFF 5A 250V 1 Pole White
Legrand Switch Mechanism Electronic Push Button ON/OFF 5A 250V 1 Pole White
Legrand push button mechanism 3 wire from ARTEOR range, that fits perfectly any ARTEOR grid. Clean square design that suit perfectly all kind of interiors. Enjoy a timeless design, carefully crafted and inspired by the most modern technologies such as flat screen TVs and digital photo frames, creating the impression the product is floating on the wall. Great feeling when turning on or off the light with 1 soft touch. It makes easy to see when its on thanks to its red dot, top right located. Rated 5A. Arteo.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Legrand |
| Range Name | Arteor |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | AR883MWE |
| Control Type | Pushbutton |
| Colour | White |
| Current | 5 Amp |
| Depth | 25 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Length | 105 mm |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Number of Wires | 3 Wire |
| Switch Function | On/Off Button |
| Voltage | 230-240 Volt AC |
| Width | 75 mm |
Description
Legrand push button mechanism 3 wire from ARTEOR range, that fits perfectly any ARTEOR grid. Clean square design that suit perfectly all kind of interiors. Enjoy a timeless design, carefully crafted and inspired by the most modern technologies such as flat screen TVs and digital photo frames, creating the impression the product is floating on the wall. Great feeling when turning on or off the light with 1 soft touch. It makes easy to see when its on thanks to its red dot, top right located. Rated 5A. Arteo.
