Legrand Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 1Ph 32A 240V 3 Pin Round Grey IP66/67
Legrand Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 1Ph 32A 240V 3 Pin Round Grey IP66/67
Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof, 1 Phase, 32 Amp, 240 Volt AC, 50/60 Hz, 3 PIn Round, 2P + E, Grey, IP66, IP67, Panel Mount, Terminal Capacity: 1 x 10 mm, 94 mm Height, 94.5 mm Width
| Brand | Legrand |
|---|---|
| Range Name | Hypra |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 53046 |
| Colour | Grey |
| Current | 32 Amp |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 94 mm |
| IP Rating | IP66/67 |
| Mounting Method | Panel |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin Round (2 + Earth) |
| Product Type | Socket Outlets |
| Terminal Capacity | 1 x 10 mm |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 94.5 mm |
Description
Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof, 1 Phase, 32 Amp, 240 Volt AC, 50/60 Hz, 3 PIn Round, 2P + E, Grey, IP66, IP67, Panel Mount, Terminal Capacity: 1 x 10 mm, 94 mm Height, 94.5 mm Width
