Legrand Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 1Ph 16A 200-250V 3 Pin Round Grey IP44
Legrand Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 1Ph 16A 200-250V 3 Pin Round Grey IP44
Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof, 1 Phase, 16 Amp, 200-250 Volt AC, 50/60 Hz, 3 PIn Round, 2P + E, Grey, IP44, Surface Mount, Plastic, M20, 106 mm Height, 74 mm Width, 58 mm Depth
| Brand | Legrand |
|---|---|
| Range Name | Hypra |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 52029 |
| Colour | Grey |
| Conduit Entry | M20 |
| Current | 16 Amp |
| Depth | 58 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 106 mm |
| IP Rating | IP44 |
| Mounting Method | Surface |
| Phase | 1 Phase |
| Pin Configuration | 3 Pin Round (2 + Earth) |
| Product Type | Socket Outlets |
| Voltage | 200-250 Volt |
| Width | 74 mm |
Description
Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof, 1 Phase, 16 Amp, 200-250 Volt AC, 50/60 Hz, 3 PIn Round, 2P + E, Grey, IP44, Surface Mount, Plastic, M20, 106 mm Height, 74 mm Width, 58 mm Depth
