Legrand Safety Switch RCCB Type A 4Pole 40A 400V 100mA 2Module 71.2mm DIN Rail Mount
Legrand Safety Switch RCCB Type A 4Pole 40A 400V 100mA 2Module 71.2mm DIN Rail Mount
Safety Switch RCCB Type A, 400 Volt, 40 Amp, 100 mA Trip Sensitivity, 2 Modules, 71.2mm Module Width, 4 Poles, C Curve Trip Characteristic, Prong, Fork Terminal, IP2X, DIN Rail, 10000 Cycles, 71.2mm Width
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Legrand |
| Range Name | Lexic TX3 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 411775 |
| Current | 40 Amp |
| Electrical Life | 10000 Cycles |
| Modules | 2 Module 71.2mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Safety Switches RCCB |
| IP Rating | IP2X |
| Voltage | 400 Volt |
| Terminal Type | Prong/Fork |
| Width | 71.2 mm |
| Trip Sensitivity | 100 mA |
Description
Safety Switch RCCB Type A, 400 Volt, 40 Amp, 100 mA Trip Sensitivity, 2 Modules, 71.2mm Module Width, 4 Poles, C Curve Trip Characteristic, Prong, Fork Terminal, IP2X, DIN Rail, 10000 Cycles, 71.2mm Width
