Legrand Safety Switch RCCB Type A 2Pole 63A 230VAC 30mA 2Module 35.6mm DIN 35 Rail Mount
Legrand Safety Switch RCCB Type A 2Pole 63A 230VAC 30mA 2Module 35.6mm DIN 35 Rail Mount
Residual Current Circuit Breaker Type A, 230 Volt, 63 Amp, 50 Hz, 30 mA Trip Sensitivity, 2 Module 35.6 mm, 2 Pole, Screw Terminal, IP20/40, DIN Rail Mounting, 10000 Cycles Electrical Life, 20000 Cycles Mechanical Durability, 0.75-35 sq-mm Flexible/0.75-50 sq-mm Rigid, 1.2/3.5 Nm Min/2.5 Nm Recommended Tightening Torque, 25 deg C, 83 mm Height, 35.6 mm Width, 77.85 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Legrand |
| Range Name | Lexic TX3 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 411561 |
| Conductor Size | 0.75-35 sq-mm Flexible - 0.75-50 sq-mm Rigid |
| Current | 63 Amp |
| Depth | 77.85 mm |
| Electrical Life | 10000 Cycles |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 83 mm |
| IP Rating | IP20/40 |
| Mechanical Durability | 20000 Cycles |
| Modules | 2 Module 35.6 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Product Type | Safety Switches RCCB |
| Temperature | 25 deg C |
| Tightening Torque | 1.2/3.5 Nm Min - 2.5 Nm Recommended |
| Terminal Type | Screw |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 230 Volt |
| Width | 35.6 mm |
Description
Residual Current Circuit Breaker Type A, 230 Volt, 63 Amp, 50 Hz, 30 mA Trip Sensitivity, 2 Module 35.6 mm, 2 Pole, Screw Terminal, IP20/40, DIN Rail Mounting, 10000 Cycles Electrical Life, 20000 Cycles Mechanical Durability, 0.75-35 sq-mm Flexible/0.75-50 sq-mm Rigid, 1.2/3.5 Nm Min/2.5 Nm Recommended Tightening Torque, 25 deg C, 83 mm Height, 35.6 mm Width, 77.85 mm Depth
