Legrand Combination RCD Circuit Breaker RCBO 1P+N 32 Amp 240V 6 kA 1Module 17.8mm DIN 35 Rail
Legrand Combination RCD Circuit Breaker RCBO 1P+N 32 Amp 240V 6 kA 1Module 17.8mm DIN 35 Rail
Combination RCD Circuit Breaker RCBO, 32 Amp, 240 Volt, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 6 kA, Trip Sensitivity: 10 mA, Number of Poles: 1P + N, Number of Modules: 1, 17.8mm Module Width, Trip Characteristic: C Curve, 2 x 0.75 to 4 mm Flex, 1 x 0.75 to 16 Rigid Terminal Connection, Cage, Captive Screw, IP20, IP40, DIN 35mm Rail,-25 to 60 deg C, 104.5mm Height, 17.8mm Width, 67.1mm Depth
| Brand | Legrand |
|---|---|
| Range Name | Lexic DX3 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 411127 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Depth | 67.1 mm |
| Connection Type | Cage/ Captive Screw |
| Current | 32 Amp |
| Height | 104.5 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20/40 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Modules | 1 Module 17.8 mm |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Product Type | Combination RCBO |
| Temperature | -25 to 60 deg C |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Terminal Connection | 2 x 0.75-4 sq-mm Flex / 1 x 0.75-16 Rigid |
| Trip Sensitivity | 10 mA |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 17.8 mm |
Description
Combination RCD Circuit Breaker RCBO, 32 Amp, 240 Volt, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 6 kA, Trip Sensitivity: 10 mA, Number of Poles: 1P + N, Number of Modules: 1, 17.8mm Module Width, Trip Characteristic: C Curve, 2 x 0.75 to 4 mm Flex, 1 x 0.75 to 16 Rigid Terminal Connection, Cage, Captive Screw, IP20, IP40, DIN 35mm Rail,-25 to 60 deg C, 104.5mm Height, 17.8mm Width, 67.1mm Depth
