Robus Wall Pack Light LED 50W 220-240V 5.5K 5380lm Polycarbonate Opal Cool White Die-Cast Aluminum Black Wall 183mm IP65
Robus Wall Pack Light LED 50W 220-240V 5.5K 5380lm Polycarbonate Opal Cool White Die-Cast Aluminum Black Wall 183mm IP65
Wall Pack Light, LED, 50 Watt, 220-240 Volt AC, LED, 5500K, 5380 Lumens, 30000 hr Average Lamp Life, 120 deg Beam Angle, Cool White, CRI: 70, Polycarbonate Diffuser Opal, Power Factor: 0.95, Wall Mount, IP65, Die-Cast Aluminium, Black, 183 mm Length, 264 mm Width, 300 mm Height, -25 to 40 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Robus |
| Range Name | Falcon |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RFA05055-04 |
| Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | Black |
| Colour Designation | Cool White |
| CRI | 70 |
| Colour Temperature | 5500K |
| Diffuser Type | Polycarbonate Opal |
| Height | 300 mm |
| Input Voltage | 220-240 Volt AC |
| IP Rating | IP65 |
| Length | 183 mm |
| Light Source | LED |
| Lumens | 5380 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Mounting Type | Wall |
| Product Type | Luminaires Wall Mount |
| Power Factor | 0.95 |
| Wattage | 50 Watt |
| Temperature | -25 to 40 deg C |
| Width | 264 mm |
Description
Wall Pack Light, LED, 50 Watt, 220-240 Volt AC, LED, 5500K, 5380 Lumens, 30000 hr Average Lamp Life, 120 deg Beam Angle, Cool White, CRI: 70, Polycarbonate Diffuser Opal, Power Factor: 0.95, Wall Mount, IP65, Die-Cast Aluminium, Black, 183 mm Length, 264 mm Width, 300 mm Height, -25 to 40 deg C
