Lapp Kabel Metal Cable Gland Unarmoured Hygienic Design M20x1.5 7-13mm Stainless Steel V4A IP68
Lapp Kabel Metal Cable Gland Unarmoured Hygienic Design M20x1.5 7-13mm Stainless Steel V4A IP68
Metal Cable Gland, Unarmoured, Hygienic Design, M20 x 1.5, 8 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 7 mm Min. Sheath OD, 13 mm Max. Sheath OD, For Unarmoured Cable, IP68, Silicone Seal, Stainless Steel V4A Body, -40 to 100 deg C, 35.5 mm Overall Length, 5 Pieces
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lapp Kabel |
| Range Name | Skintop INOX |
| Standard Pack Size | 5 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 53806741 |
| Body Material | Stainless Steel V4A |
| For Use With | Unarmoured Cable |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Sheath OD | 13 mm |
| Min. Sheath OD | 7 mm |
| Overall Length | 35.5 mm |
| Product Type | Cable Glands Unarmoured |
| Temperature | -40 to 100 deg C |
| Thread Length | 8 mm |
| Seal Material | Silicone |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M20 x 1.5 mm |
Description
Metal Cable Gland, Unarmoured, Hygienic Design, M20 x 1.5, 8 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 7 mm Min. Sheath OD, 13 mm Max. Sheath OD, For Unarmoured Cable, IP68, Silicone Seal, Stainless Steel V4A Body, -40 to 100 deg C, 35.5 mm Overall Length, 5 Pieces
