Lapp Kabel Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose Extra Long Thread M12x1.5 1-5mm Nickel Plated Brass IP69
Lapp Kabel Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose Extra Long Thread M12x1.5 1-5mm Nickel Plated Brass IP69
Metal Cable Gland, Unarmoured, General Purpose, Extra Long Thread, M12 x 1.5, 12 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 1 mm Min. Sheath OD, 5 mm Max. Sheath OD, For Unarmoured Cable, IP69, CR Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, -25 to 100 deg C (Dynamic), -40 to 100 deg C (Fixed), 32 mm Overall Length, 100 Pieces
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lapp Kabel |
| Range Name | Skintop MSR-M-XL |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 53112105 |
| IP Rating | IP69 |
| Finish | Nickel Plated |
| For Use With | Unarmoured Cable |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 5 mm |
| Min. Sheath OD | 1 mm |
| Overall Length | 32 mm |
| Product Type | Cable Glands Unarmoured |
| Seal Material | CR |
| Temperature | -25 to 100 deg C (Dynamic)/-40 to 100 deg C (Fixed) |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 12 mm |
Description
Metal Cable Gland, Unarmoured, General Purpose, Extra Long Thread, M12 x 1.5, 12 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 1 mm Min. Sheath OD, 5 mm Max. Sheath OD, For Unarmoured Cable, IP69, CR Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, -25 to 100 deg C (Dynamic), -40 to 100 deg C (Fixed), 32 mm Overall Length, 100 Pieces
