Lapp Kabel Cable Gland Spiral Strain Relief Polyamide M25 x 1.5 9-17mm IP68
Lapp Kabel Cable Gland Spiral Strain Relief Polyamide M25 x 1.5 9-17mm IP68
Cable Gland Spiral Strain Relief, M25 x 1.5, 10 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 9 mm Min. Sheath OD, 17 mm Max. Sheath OD, IP68, CR Seal, Polyamide Body, RAL 9005 Black Finish, -20 to 100 deg C, 125 mm Overall Length, Lock Nut Purchased Separately If Required
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lapp Kabel |
| Range Name | Skintop BS-M |
| Standard Pack Size | 25 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 53111730 |
| Body Material | Polyamide |
| Finish | Black |
| Overall Length | 125 mm |
| IP Rating | IP68 |
| Min. Sheath OD | 9 mm |
| Max. Sheath OD | 17 mm |
| Please Note | w/out Locknut |
| Product Type | Cable Glands Non Metal |
| Seal Material | CR |
| Temperature | -20 to 100 deg C |
| Thread Length | 10 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M25 x 1.5 mm |
Description
Cable Gland Spiral Strain Relief, M25 x 1.5, 10 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 9 mm Min. Sheath OD, 17 mm Max. Sheath OD, IP68, CR Seal, Polyamide Body, RAL 9005 Black Finish, -20 to 100 deg C, 125 mm Overall Length, Lock Nut Purchased Separately If Required
