Lapp Kabel Cable Gland General Purpose Polyamide M12 x 1.5 3.5-7mm with Lock Nut IP68
Lapp Kabel Cable Gland General Purpose Polyamide M12 x 1.5 3.5-7mm with Lock Nut IP68
Cable Gland, General Purpose, M12 x 1.5, 8 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 3.5 mm Min. Sheath OD, 7 mm Max. Sheath OD, IP68, CR Seal, Polyamide Body, Black Finish, -40 to 100 deg C (Fixed). -20 to 100 deg C (Dynamic)
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lapp Kabel |
| Range Name | Skintop ST-M |
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 53111206 |
| Max. Sheath OD | 7 mm |
| IP Rating | IP68 |
| Min. Sheath OD | 3.5 mm |
| Body Material | Polyamide |
| Finish | Black |
| Product Type | Cable Glands Non-Metal |
| Seal Material | CR |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 8 mm |
| Temperature | -40 to 100 deg C (Fixed). -20 to 100 deg C (Dynamic) |
Description
Cable Gland, General Purpose, M12 x 1.5, 8 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 3.5 mm Min. Sheath OD, 7 mm Max. Sheath OD, IP68, CR Seal, Polyamide Body, Black Finish, -40 to 100 deg C (Fixed). -20 to 100 deg C (Dynamic)
