Lapp Kabel Flat Cable Gland with Lateral Sealing Lips M25x1.5 9-20mm Nickel Plated Brass IP54
Lapp Kabel Flat Cable Gland with Lateral Sealing Lips M25x1.5 9-20mm Nickel Plated Brass IP54
Flat Cable Gland with Lateral Sealing Lips, M25 x 1.5, 7 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 9 mm Min. Sheath OD, 20 mm Max. Sheath OD, 9 to 20 mm Cable Width, 3 to 8 mm Cable Thickness, IP54, CR Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, -30 to 100 deg C, 30.5 mm Overall Length, 25 Pieces
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lapp Kabel |
| Range Name | Skindicht SVF-M |
| Standard Pack Size | 25 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 52107340 |
| IP Rating | IP54 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 20 mm |
| Min. Sheath OD | 9 mm |
| Overall Length | 30.5 mm |
| Product Type | Cable Glands Metal |
| Seal Material | CR |
| Temperature | -30 to 100 deg C |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 7 mm |
| Thread Size | M25 x 1.5 mm |
Description
Flat Cable Gland with Lateral Sealing Lips, M25 x 1.5, 7 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 9 mm Min. Sheath OD, 20 mm Max. Sheath OD, 9 to 20 mm Cable Width, 3 to 8 mm Cable Thickness, IP54, CR Seal, Brass Body, Nickel Plated Finish, -30 to 100 deg C, 30.5 mm Overall Length, 25 Pieces
