Lapp Kabel Data Cable 4 Pair Overall Screened 0.2mm PP/AL/PVC Grey
Lapp Kabel Data Cable 4 Pair Overall Screened 0.2mm PP/AL/PVC Grey
Data Cable, 4 Pair, Overall Screened, 0.2 mm, Class 2 Tinned Copper, 7/0.2 mm Strands, 6.6 mm Overall Diameter, Conductor Resistance: 95.8 Ohm/km, Aluminium/Mylar Tape, Polypropylene Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath
| Brand | Lapp Kabel |
|---|---|
| Standard Pack Size | 500 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 3802784.500M |
| Conductor Resistance | 95.8 Ohm/km |
| Conductor Type | Class 2 Tinned Annealed Copper |
| Conductor Size | 0.2 mm |
| Insulation Material | Polypropylene |
| Overall Diameter | 6.6 mm |
| Number of Pairs | 4 Pair |
| Product Type | Data & Control Cable |
| Screen Format | Overall Screened |
| Screen Material | Aluminium/Mylar Tape |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | PVC |
| Stranding | 7/0.2 mm |
Description
Data Cable, 4 Pair, Overall Screened, 0.2 mm, Class 2 Tinned Copper, 7/0.2 mm Strands, 6.6 mm Overall Diameter, Conductor Resistance: 95.8 Ohm/km, Aluminium/Mylar Tape, Polypropylene Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath
