Olflex Classic 110 CY Flexible Control Cable VSD EMC Screened 4 Core & Earth 1mm 300/500V Copper PVC/TCBS/PVC Clear
Olflex Classic 110 CY Flexible Control Cable VSD EMC Screened 4 Core & Earth 1mm 300/500V Copper PVC/TCBS/PVC Clear
Flexible Control Cable VSD EMC, 1 mm, Bare Copper, 300-500 Volt, 4 Core + Earth, 9.5 mm Overall Diameter, Static 57 mm Flexible 190 mm Bend Radius, 19.5 Ohm/km Conductor Resistance, Tinned Copper Braid Screen, Black/White Numerals Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Clear Sheath, Static -40 to 80 deg C Flexible -5 to70 deg C, VDE 7030
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lapp Kabel |
| Range Name | Olflex Classic 110 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 1135205 |
| Conductor Resistance | 19.5 Ohm/km |
| Bend Radius | Static 57 mm - Flexible 190 mm |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Core Colours | Black/White Numerals |
| Insulation Material | PVC |
| Overall Diameter | 9.5 mm |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable VSD EMC |
| Sheath Colour | Clear |
| Screen Material | Tinned Copper Braid |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | VDE 7030 |
| Temperature | Static -40 to 80 deg C Flexible -5 to70 deg C |
| Voltage | 300-500 Volt |
Description
Flexible Control Cable VSD EMC, 1 mm, Bare Copper, 300-500 Volt, 4 Core + Earth, 9.5 mm Overall Diameter, Static 57 mm Flexible 190 mm Bend Radius, 19.5 Ohm/km Conductor Resistance, Tinned Copper Braid Screen, Black/White Numerals Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Clear Sheath, Static -40 to 80 deg C Flexible -5 to70 deg C, VDE 7030
