Lapp Kabel Olflex Classic 110 Flexible Control Cable Unscreened 5 Core & Earth 1mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Lapp Kabel Olflex Classic 110 Flexible Control Cable Unscreened 5 Core & Earth 1mm 0.3/0.5kV Copper PVC/PVC Grey
Flexible Control Cable, 1 mm, Bare Copper, 0.3-0.5 kV, 5 Core + Earth, 8 mm Overall Diameter, Static 32 mm Flexible 80 mm Bend Radius, 19.5 Ohm/km Conductor Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, Static -40 to 80 deg C Flexible -15 to 70 deg C, IEC 60228 Class 5 EN 50525-2-51
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lapp Kabel |
| Range Name | Olflex Classic 110 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 1119206 |
| Conductor Resistance | 19.5 Ohm/km |
| Bend Radius | Static 32 mm - Flexible 80 mm |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Bare Copper |
| Core Colours | Black/Green/Yellow/White Numerals |
| Insulation Material | PVC |
| Overall Diameter | 8 mm |
| Number of Cores | 5 Core + Earth |
| Product Type | Flexible Control Cable |
| Sheath Colour | Grey |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | IEC 60228 Class 5 EN 50525-2-51 |
| Temperature | Static -40 to 80 deg C Flexible -15 to 70 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Control Cable, 1 mm, Bare Copper, 0.3-0.5 kV, 5 Core + Earth, 8 mm Overall Diameter, Static 32 mm Flexible 80 mm Bend Radius, 19.5 Ohm/km Conductor Resistance, Black/Green/Yellow/White Numerals Core, PVC Insulation, PVC Sheath, Grey Sheath, Static -40 to 80 deg C Flexible -15 to 70 deg C, IEC 60228 Class 5 EN 50525-2-51
