Lapp Kabel Olflex Heat 180 EWKF C Flexible Cable 2 Core & Earth 1mm 0.3/0.5kV Silicone/TCBS Black
Lapp Kabel Olflex Heat 180 EWKF C Flexible Cable 2 Core & Earth 1mm 0.3/0.5kV Silicone/TCBS Black
Flexible Cable, Double Insulated, Expanded Ambient Temperature, 2 Core & Earth, 1 mm, Tinned Copper, 0.3/0.5 kV, 9.7 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 58.2 mm Flexible - 194 mm, Silicone Rubber Insulation Tinned Copper Braid Screen, Silicone Rubber Sheath, Black Sheath, -50 to 180 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Lapp Kabel |
| Range Name | Olflex Heat 180 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 0046308 |
| Bend Radius | Static: 58.2 mm - Flexible: 194 mm |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Tinned Annealed Copper |
| Insulation Material | Silicone Rubber Tinned Copper Braid Screen |
| Number of Cores | 2 Core + Earth |
| Overall Diameter | 9.7 mm |
| Sheath Colour | Black |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Material | Silicone Rubber |
| Temperature | -50 to 180 deg C |
| Voltage | 0.3-0.5 kV |
Description
Flexible Cable, Double Insulated, Expanded Ambient Temperature, 2 Core & Earth, 1 mm, Tinned Copper, 0.3/0.5 kV, 9.7 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 58.2 mm Flexible - 194 mm, Silicone Rubber Insulation Tinned Copper Braid Screen, Silicone Rubber Sheath, Black Sheath, -50 to 180 deg C
