Fracarro TV Antenna Log Periodic VHF 6-12 Channel VHF 9dB Gain 65cm Boom Length Female Connector
Fracarro TV Antenna Log Periodic VHF 6-12 Channel VHF 9dB Gain 65cm Boom Length Female Connector
Pre-assembled band III+DAB periodic log aerial characterized by the extreme ease of installation due to the F connector located near the pole attachment.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Fracarro |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 43221700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LP3F |
| Beam Width | +/-30 deg VHF |
| Boom Size | 65 cm Length |
| Channels | 6-12 VHF |
| Connector Type | F-Type |
| Frequency | 177-227 MHz |
| Dimensions | 33 cm Width |
| Front to Back Ratio | 25 dB |
| For Use With | TV |
| Impedance | 75 Ohm |
| Please Note | Band 3 |
| Number of Elements | 6 Elements |
| Return Loss | 16 dB VHF |
| Product Type | TV Antennas |
Description
Pre-assembled band III+DAB periodic log aerial characterized by the extreme ease of installation due to the F connector located near the pole attachment.
