L&C HSTW Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined 50-25mm 25M White
L&C HSTW Heatshrink Tubing Thin Wall Plain Unlined 50-25mm 25M White
Heatshrink Tubing, Thin Wall, Plain Unlined, Shrink Diameter From 50 mm to 25 mm, Shrink Ratio: 2:1, Wall Thickness Recovered: 1 mm, 25 mtr Length, Shrink Temperature: 120 Deg C, White, -45 to 125 Deg C, Reel
| Brand | L&C |
|---|---|
| Standard Pack Size | 25 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | RO |
| Vendor Product | HSTW50WH/25M |
| Colour | White |
| Length | 25 mtr |
| Lining Type | Plain Unlined |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter From | 50 mm |
| Shrink Ratio | 2:1 |
| Shrink Diameter To | 25 mm |
| Temperature | -45 to 125 Deg C |
| Shrink Temperature | 120 Deg C |
| Wall Type | Thin |
| Wall Thickness Recovered | 1 mm |
Description
Heatshrink Tubing, Thin Wall, Plain Unlined, Shrink Diameter From 50 mm to 25 mm, Shrink Ratio: 2:1, Wall Thickness Recovered: 1 mm, 25 mtr Length, Shrink Temperature: 120 Deg C, White, -45 to 125 Deg C, Reel
