L&C HSDW Heatshrink Tubing Dual Wall Adhesive Lined 9.5-3mm 1.2M Red
L&C HSDW Heatshrink Tubing Dual Wall Adhesive Lined 9.5-3mm 1.2M Red
Heatshrink Tubing, Dual Wall, Adhesive Lined, Shrink Diameter From 9.5 mm to 3 mm, Shrink Ratio: 3:1, Wall Thickness Recovered: 0.5 mm, 1.2 mtr Length, Dielectric Strength: 15 kV/mm, Tensile Strength: 10.4 MPa, Shrink Temperature: 120 Deg C, Elongation: 300%, Red, -45 to 125 Deg C
| Brand | L&C |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HSDW10RD |
| Colour | Red |
| Elongation | 300% |
| Dielectric Strength | 15 kV/mm |
| Length | 1.2 mtr |
| Lining Type | Adhesive Lined |
| Product Type | Heatshrink Tubing |
| Shrink Diameter From | 9.5 mm |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Shrink Diameter To | 3 mm |
| Temperature | -45 to 125 Deg C |
| Tensile Strength | 10.4 MPa |
| Shrink Temperature | 120 Deg C |
| Wall Type | Dual |
| Wall Thickness Recovered | 0.5 mm |
Description
Heatshrink Tubing, Dual Wall, Adhesive Lined, Shrink Diameter From 9.5 mm to 3 mm, Shrink Ratio: 3:1, Wall Thickness Recovered: 0.5 mm, 1.2 mtr Length, Dielectric Strength: 15 kV/mm, Tensile Strength: 10.4 MPa, Shrink Temperature: 120 Deg C, Elongation: 300%, Red, -45 to 125 Deg C
