Eaton Moeller Thermal Overload Relay 2.5-4A 690V 1NO-1NC Class 10A Auto/Man IP20 Screw
Eaton Moeller Thermal Overload Relay 2.5-4A 690V 1NO-1NC Class 10A Auto/Man IP20 Screw
Thermal Overload Relay, Setting Range From (Amp): 2.5, Setting Range To (Amp): 4, 690 Volt AC, 1NO-1NC, Class 10A, Automatic/Manual, Tightening Torque: 1.2 N/m, Direct Mount, Screw Terminal, IP20, -5 to 55 deg C, 45 mm Width, 50 mm Depth, For Use With: DILEM, DIULEM/21/MV, XTMC Contactors
| Brand | Eaton Moeller |
|---|---|
| Range Name | X-Start |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ZE-4 |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| Control Type | Automatic/Manual |
| Depth | 50 mm |
| For Use With | DILEM DIULEM/21/MV XTMC Contactors |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | Direct Attachment |
| Setting Range To (Amp) | 4.0 |
| Operational Voltage | 690 Volt AC |
| Product Type | Contactor Overloads |
| Tightening Torque | 1.2 N/m |
| Setting Range From (Amp) | 2.5 |
| Width | 45 mm |
| Temperature | -5 to 55 deg C |
| Terminal Connection | Screw |
| Trip Characteristic | Class 10A |
Description
Thermal Overload Relay, Setting Range From (Amp): 2.5, Setting Range To (Amp): 4, 690 Volt AC, 1NO-1NC, Class 10A, Automatic/Manual, Tightening Torque: 1.2 N/m, Direct Mount, Screw Terminal, IP20, -5 to 55 deg C, 45 mm Width, 50 mm Depth, For Use With: DILEM, DIULEM/21/MV, XTMC Contactors
