Eaton Moeller Cam Switch Changeover Without Off Position 1P 20A AC21 5.5kW surface Mount
Eaton Moeller Cam Switch Changeover Without Off Position 1P 20A AC21 5.5kW surface Mount
Cam Switch Changeover Without Off Position, AC21 Rating: 20 Amp at 440 Volt AC, AC23 Rating: 5.5 kW at 400 Volt, 690 Volt AC, 1 Pole, 60 deg, Maintained With Off Position, 3 Positions, Legend: 1 0 2, Rotary Actuator, Screw Terminal, Tightening Torque: 1 Nm, Surface Mount, IP65, -25 to 50 deg C, 137 mm Height, 80 mm Width, 103 mm Depth, Please Note: 1 Contact Unit
| Brand | Eaton Moeller |
|---|---|
| Range Name | T0 Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | T0-1-8210/I1 |
| AC21 Rating | 20 Amp AC21 @ 440 Volt |
| AC23 Rating | 5.5 kW at 400 Volt |
| Actuator | Rotary |
| Connection Type | Screw |
| Height | 137 mm |
| Depth | 103 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Legend | 1 0 2 |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Number of Positions | 3 Posn |
| Please Note | 1 Contact Unit |
| Product Type | Cam Switches Changeover |
| Switching Function | Maintained With Off Position |
| Switching Angle | 60 deg |
| Temperature | -25 to 50 deg C |
| Tightening Torque | 1 Nm |
| Width | 80 mm |
Description
Cam Switch Changeover Without Off Position, AC21 Rating: 20 Amp at 440 Volt AC, AC23 Rating: 5.5 kW at 400 Volt, 690 Volt AC, 1 Pole, 60 deg, Maintained With Off Position, 3 Positions, Legend: 1 0 2, Rotary Actuator, Screw Terminal, Tightening Torque: 1 Nm, Surface Mount, IP65, -25 to 50 deg C, 137 mm Height, 80 mm Width, 103 mm Depth, Please Note: 1 Contact Unit
