Eaton Moeller Rotary Selector Switch Complete 2 Position Plastic Body Non Illuminated Momentary Black 22.5mm Panel Mount
Eaton Moeller Rotary Selector Switch Complete 2 Position Plastic Body Non Illuminated Momentary Black 22.5mm Panel Mount
Rotary Selector Switch, Momentary, 1NO/1NC Contact Block, 22.5mm Mounting Hole, 2 Position, Thumb Grip Operator, Tightening Torque: <=0.3 N/m, Screw Terminal, IP66, NEMA 4X, Panel Mount, Plastic, Silver, Black, -25 to 70 deg C, 29.7 mm Diameter, 26.9 mm Width
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eaton Moeller |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M22-WKV-K11-P |
| Colour | Black |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed Contact Block |
| Diameter | 29.7 mm |
| Mounting Diameter | 22.5 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Method | Panel |
| NEMA Rating | NEMA 4X |
| Number of Positions | 2 |
| Operator Type | Thumb Grip |
| Operator Action | Momentary |
| Product Type | Selector Actuators Rotary |
| Terminal Connection | Screw |
| Temperature | -25 to 70 deg C |
| Tightening Torque | <=0.3 Nm |
| Width | 26.9 mm |
Description
Rotary Selector Switch, Momentary, 1NO/1NC Contact Block, 22.5mm Mounting Hole, 2 Position, Thumb Grip Operator, Tightening Torque: <=0.3 N/m, Screw Terminal, IP66, NEMA 4X, Panel Mount, Plastic, Silver, Black, -25 to 70 deg C, 29.7 mm Diameter, 26.9 mm Width
