Jinko Solar Eagle Solar Panel 330W Poly-Crystalline 72 Cells
Jinko Solar Eagle Solar Panel 330W Poly-Crystalline 72 Cells
Solar Panel, Polycrystalline Cell Type, 72 Number of Cells, 330 Watt Max. Power, 37.8 Volt Max. Voltage, 8.74 Amp Max. Current, 46.9 Volt Open Circuit Voltage, 9.14 Amp Short Circuit Current, 15 Amp Max. Fuse Current, 1500 Volt DC (UL) Max. System Voltage, 17.01% Module Efficiency, 0 - 3% Power Tolerance, 12 AWG, Length:1200mm Output Cables, IP67 Rated Junction Box, Anodized Aluminium Alloy Frame Construction, 4 mm, High Transmission, Tempered Glass with Anti-Reflection Front Glass, 0.40%/deg C Temperature Coefficient, -40 to 85 deg C Operating Temperature, 1956 mm ? 992 mm ? 40 mm Dimensions, 26.5 kg Weight, ISO9001:2008, ISO14001:2004, OHSAS18001 Certifications
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Jinko Solar |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | JKM330PP-72-V |
| Cell Type | Polycrystalline |
| Certifications | ISO9001 2008; ISO14001 2004; OHSAS18001 |
| Frame Construction | Anodized Aluminium |
| Front Glass | 4 mm/High Transmission/Tempered Glass with Anti-Reflection |
| Item Weight | 26.5 kg |
| Junction Box | IP67 Rated |
| Max. Current | 8.74 Amp |
| Max. Voltage | 37.8 Volt |
| Max. Fuse Current | 15 Amp |
| Max. System Voltage | 1500 Volt DC (UL) |
| Number Of Cells | 72 |
| Open Circuit Voltage | 46.9 Volt |
| Output Cables | 12 AWG/Length:1200 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 deg C |
| Power Tolerance | 0-3% |
| Short Circuit Current | 9.14 Amp |
| Temperature Coefficient | 0.40%/deg C |
| Product Type | Solar Panels |
| Wattage | 330 Watt |
Description
Solar Panel, Polycrystalline Cell Type, 72 Number of Cells, 330 Watt Max. Power, 37.8 Volt Max. Voltage, 8.74 Amp Max. Current, 46.9 Volt Open Circuit Voltage, 9.14 Amp Short Circuit Current, 15 Amp Max. Fuse Current, 1500 Volt DC (UL) Max. System Voltage, 17.01% Module Efficiency, 0 - 3% Power Tolerance, 12 AWG, Length:1200mm Output Cables, IP67 Rated Junction Box, Anodized Aluminium Alloy Frame Construction, 4 mm, High Transmission, Tempered Glass with Anti-Reflection Front Glass, 0.40%/deg C Temperature Coefficient, -40 to 85 deg C Operating Temperature, 1956 mm ? 992 mm ? 40 mm Dimensions, 26.5 kg Weight, ISO9001:2008, ISO14001:2004, OHSAS18001 Certifications
