Jinko Solar Eagle Solar Panel 330W Poly-Crystalline 72 Cells
Jinko Solar Eagle Solar Panel 330W Poly-Crystalline 72 Cells
Solar Panel, Polycrystalline Cell Type, 72 Number of Cells, 330 Watt Max. Power, 37.8 Volt Max. Voltage, 8.74 Amp Max. Current, 46.9 Volt Open Circuit Voltage, 9.14 Amp Short Circuit Current, 15 Amp Max. Fuse Current, 1000 Volt DC (IEC) Max. System Voltage, 17.01% Module Efficiency, 0 - 3% Power Tolerance, T?V 1 ? 4 sq-mm, Length: 1200 mm or Customized Length Output Cables, IP67 Rated Junction Box, Anodized Aluminium Alloy Frame Construction, 4 mm, High Transmission, Low Iron, Tempered Glass Front Glass, 0.40%/deg C Temperature Coefficient, -40 to 85 deg C Operating Temperature, 1956 mm ? 992 mm ? 40 mm Dimensions, 26.5 kg Weight, ISO9001:2008, ISO14001:2004, OHSAS18001, IEC61215, IEC61730 Certifications
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Jinko Solar |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | JKM330PP-72 |
| Certifications | ISO9001 2008; ISO14001 2004; OHSAS18001; IEC61215; IEC61730 |
| Cell Type | Polycrystalline |
| Frame Construction | Anodized Aluminium |
| Front Glass | 4 mm/High Transmission/Low Iron/Tempered Glass |
| Item Weight | 26.5 kg |
| Junction Box | IP67 Rated |
| Max. Voltage | 37.8 Volt |
| Max. Fuse Current | 15 Amp |
| Max. System Voltage | 1000 Volt DC (IEC) |
| Max. Current | 8.74 Amp |
| Number Of Cells | 72 |
| Open Circuit Voltage | 46.9 Volt |
| Output Cables | T?V 1 ? 4 sq-mm/Length: 1200 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 deg C |
| Power Tolerance | 0-3% |
| Temperature Coefficient | 0.40%/deg C |
| Short Circuit Current | 9.14 Amp |
| Product Type | Solar Panels |
| Wattage | 330 Watt |
Description
Solar Panel, Polycrystalline Cell Type, 72 Number of Cells, 330 Watt Max. Power, 37.8 Volt Max. Voltage, 8.74 Amp Max. Current, 46.9 Volt Open Circuit Voltage, 9.14 Amp Short Circuit Current, 15 Amp Max. Fuse Current, 1000 Volt DC (IEC) Max. System Voltage, 17.01% Module Efficiency, 0 - 3% Power Tolerance, T?V 1 ? 4 sq-mm, Length: 1200 mm or Customized Length Output Cables, IP67 Rated Junction Box, Anodized Aluminium Alloy Frame Construction, 4 mm, High Transmission, Low Iron, Tempered Glass Front Glass, 0.40%/deg C Temperature Coefficient, -40 to 85 deg C Operating Temperature, 1956 mm ? 992 mm ? 40 mm Dimensions, 26.5 kg Weight, ISO9001:2008, ISO14001:2004, OHSAS18001, IEC61215, IEC61730 Certifications
