IXL Bathroom Heater Exhaust Fan and Light Dual 3-in-1 Heat 2 x 800 W Linear Infra-Red 480 cu-m/hr 3000/4000K White
IXL Bathroom Heater Exhaust Fan and Light Dual 3-in-1 Heat 2 x 800 W Linear Infra-Red 480 cu-m/hr 3000/4000K White
Bathroom Exhaust Fan/Light/Heater, 170 mm, 240 Volt, 7 Amp, 800 Watt Heat Source, 2 x 800 Watt Linear Infrared Tungsten Halogen, Square, 480 cu-m/hr, 133 l/sec, 800 Watt Lamp, 3000/4000K, 712 mm x 332 mm Cut-Out, 3.3 mtr Max Ceiling Height, White Body, 735 mm Height, 367 mm Width, 198 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IXL |
| Range Name | Premium Tastic |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 32411-NLA |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 480 cu-m/hr |
| Air Flow Litres per Second | 133 L/sec |
| Body Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000K |
| Current | 7 Amp |
| Depth | 198 mm |
| Cut-Out Size | 712 mm x 332 mm |
| Fan Size | 170 mm |
| Heat Source | 800 Watt |
| Max Ceiling Height | 3.3 mtr |
| Height | 735 mm |
| Lamp Wattage | 800 Watt |
| Product Type | Fans-Light-Heaters |
| Voltage | 240 Volt |
| Shape | Square |
| Width | 367 mm |
Description
Bathroom Exhaust Fan/Light/Heater, 170 mm, 240 Volt, 7 Amp, 800 Watt Heat Source, 2 x 800 Watt Linear Infrared Tungsten Halogen, Square, 480 cu-m/hr, 133 l/sec, 800 Watt Lamp, 3000/4000K, 712 mm x 332 mm Cut-Out, 3.3 mtr Max Ceiling Height, White Body, 735 mm Height, 367 mm Width, 198 mm Depth
