IXL Linear Double Ended Infrared Heat Halogen Lamp 800W 220/240V R7s Cap Warm White 2400K 5000 hrs 258mm
IXL Linear Double Ended Infrared Heat Halogen Lamp 800W 220/240V R7s Cap Warm White 2400K 5000 hrs 258mm
Linear Halogen Lamp Double Ended Infrared Heat, 800 Watt, 220-240 Volt, R7s Push-In Caps Base, Warm White, 2400K, 5000 hrs, 80 CRI, Dimmable, 11 mm Diameter, 258 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IXL |
| Standard Pack Size | 5 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 11380 |
| Average Lamp Life | 5000 hrs |
| Base Type | R7s Push-In Caps |
| Colour Designation | Warm White |
| Diameter | 11 mm |
| Colour Temperature | 2400K |
| CRI | 80 |
| Dimmable | Dimmable |
| Length | 258 mm |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Product Type | Halogen Heat Lamps |
| Wattage | 800 Watt |
Description
Linear Halogen Lamp Double Ended Infrared Heat, 800 Watt, 220-240 Volt, R7s Push-In Caps Base, Warm White, 2400K, 5000 hrs, 80 CRI, Dimmable, 11 mm Diameter, 258 mm Length
