IPD GPO Switched Outlet Weatherproof Surface Mount 2 Gang 10A 250V IP53 Light Grey
IPD GPO Switched Outlet Weatherproof Surface Mount 2 Gang 10A 250V IP53 Light Grey
Switched Socket Outlet Weatherproof, 250 Volt Switch, 10 Amp, 2 Gang, IP53, Surface Mounting, 6 x 25mm Plain Terminal Capacity, UV Stabilised Plastic, Light Grey, 85 mm Height, 115 mm Width, 86 mm Depth, The On/Off Buttons are Padlockable and Have a High Grip Design
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IPD |
| Standard Pack Size | 30 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | IPG102 |
| Colour | Grey |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 86 mm |
| Height | 85 mm |
| IP Rating | IP53 |
| Material | UV Stabilised Plastic |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Please Note | The On/Off Buttons are Padlockable and Have a High Grip Design |
| Voltage | 250 Volt Switch |
| Terminal Capacity | 6 x 25mm Plain |
| Width | 115 mm |
Description
Switched Socket Outlet Weatherproof, 250 Volt Switch, 10 Amp, 2 Gang, IP53, Surface Mounting, 6 x 25mm Plain Terminal Capacity, UV Stabilised Plastic, Light Grey, 85 mm Height, 115 mm Width, 86 mm Depth, The On/Off Buttons are Padlockable and Have a High Grip Design
