IPD Socket Outlet DIN Rail Mount 10A 230-250V Round Earth 2 Pole White
IPD Socket Outlet DIN Rail Mount 10A 230-250V Round Earth 2 Pole White
Din Mount Socket Outlet, 230-250 Volt, 10 Amp, Round Earth, 2 Pole, 10 sq-mm/5 x 6 mm Terminal Capacity, DIN Rail Mounting, White, 78 mm Height, 45 mm Width, 65 mm Depth, Pin Type-Flat Pin(2)-Round for Earth/General Purpose Outlet
| Features |
|
|---|---|
| Brand | IPD |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DINGPO10R |
| Colour | White |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 65 mm |
| Height | 78 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Please Note | Pin Type-Flat Pin(2)-Round for Earth/General Purpose Outlet |
| Pin Configuration | Round Earth |
| Terminal Capacity | 10 sq-mm/5 x 6 mm |
| Voltage | 230-250 Volt |
| Width | 45 mm |
Description
Din Mount Socket Outlet, 230-250 Volt, 10 Amp, Round Earth, 2 Pole, 10 sq-mm/5 x 6 mm Terminal Capacity, DIN Rail Mounting, White, 78 mm Height, 45 mm Width, 65 mm Depth, Pin Type-Flat Pin(2)-Round for Earth/General Purpose Outlet
