Invertek Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 3.7kW 1Ph 240V 112M Frame Foot/Flange Mount
Invertek Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 3.7kW 1Ph 240V 112M Frame Foot/Flange Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 18 Amp, 3.7 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1400 rpm, 4 Pole, IP55, Frame: 112M, Anti-Clockwise Rotation, Duty Cycle: S1, Torque: 1.8-2.5 Tn, Foot/Flange Mount, Insulation Class: Class F, 40 deg C, Aluminium Alloy
| Brand | Invertek |
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M14003703IMSR |
| Current | 18 Amp |
| Frame | Size 112M |
| Frequency | 50 Hz |
| Insulation Class | Class F |
| Horsepower | 3.7 kW |
| IP Rating | IP55 |
| Mounting Method | Foot/Flange |
| Material | Aluminium Alloy |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Phase | 1 Phase |
| Rotation | Anti-Clockwise |
| Torque Rating | 1.8-2.5 Tn |
| Speed | 1400 rpm |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Temperature | 40 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 18 Amp, 3.7 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1400 rpm, 4 Pole, IP55, Frame: 112M, Anti-Clockwise Rotation, Duty Cycle: S1, Torque: 1.8-2.5 Tn, Foot/Flange Mount, Insulation Class: Class F, 40 deg C, Aluminium Alloy
