WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 2.2kW 3Ph 240/415V 100L Frame Flange B5R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 2.2kW 3Ph 240/415V 100L Frame Flange B5R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 240/415 Volt AC, 7.70/4.45 Amp, 3 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1435 rpm, 2.2 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 100L, 28 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.79, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 1.49 kgfm, Duty Cycle: S1, Flange B5R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 87%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 380 mm Length x 265 mm Width x 244 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MTE16PHEM |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 7.70/4.45 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 87% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 100L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 244 mm |
| Horsepower | 3 kW |
| Insulation Class | Class H |
| IP Rating | IP66 |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Length | 380 mm |
| Output | 2.2 kW |
| Mounting Method | Flange |
| Phase | 3 Phase |
| Power Factor | 0.79 |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 28 mm |
| Speed | 1435 rpm |
| Service Factor | 1.15 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 1040/45 |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 1.49 kgfm |
| Voltage | 240-415 Volt AC |
| Width | 265 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 240/415 Volt AC, 7.70/4.45 Amp, 3 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1435 rpm, 2.2 kW Output, 4 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 100L, 28 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.79, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 1.49 kgfm, Duty Cycle: S1, Flange B5R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 87%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 380 mm Length x 265 mm Width x 244 mm Height
