WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 8P 4kW 3Ph 415V 160M Frame Foot B3R(E) Mount
WEG Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 8P 4kW 3Ph 415V 160M Frame Foot B3R(E) Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 9.51 Amp, 4 kW, 50 Hz, 3 Phase, 730 rpm, 4 kW Output, 8 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 160M, 42 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.68, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 5.34 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot B3R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 86%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 598 mm Length x 430 mm Width x 380 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | WEG |
| Range Name | WMining Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | KTE198PHEM |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 9.51 Amp |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 86% |
| Enclosure Type | IC411-TEFC |
| Frame | Size 160M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Height | 380 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 598 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Horsepower | 4 kW |
| Number Of Poles | 8 Pole |
| Output | 4 kW |
| Power Factor | 0.68 |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Shaft Size | 42 mm |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel SAE 1040/45 |
| Speed | 730 rpm |
| Starting Method | Direct On Line |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
| Torque Rating | 5.34 kgfm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Width | 430 mm |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 9.51 Amp, 4 kW, 50 Hz, 3 Phase, 730 rpm, 4 kW Output, 8 Pole, IC411-TEFC Enclosure, IP66, Frame: 160M, 42 mm Shaft, Rotation: Both (CW and CCW), Power Factor: 0.68, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Torque: 5.34 kgfm, Duty Cycle: S1, Foot B3R(E) Mounting, Insulation Class: H, Efficiency: 86%, Cast Iron Frame, Carbon Steel SAE 1040/45 Shaft, -20 to 40 deg C, 598 mm Length x 430 mm Width x 380 mm Height
