Schneider Thermal Overload Relay DIN Rail/Plate Mount 3 Pole 48-65A 690V 1NO-1NC Class 10A Pushbutton IP20 Everlink BTR
Schneider Thermal Overload Relay DIN Rail/Plate Mount 3 Pole 48-65A 690V 1NO-1NC Class 10A Pushbutton IP20 Everlink BTR
Thermal Overload Relay, Setting Range From (Amp): 48, Setting Range To (Amp): 65, 690 Volt, 1NO-1NC, 0-400 Hz, 3 Pole, Class 10A, Blue Push-Button, Tightening Torque: 1.7 N/m, DIN Rail/Plate Mount, Everlink BTR/Screw Clamp Terminal, IP20, -20 to 60 deg C, 70 mm Height, 55 mm Width, 123 mm Depth, For Use With: LC1D50A to LC1D65A Contactors, Please Note: 2 Phase
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model D |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LRD365 |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| Control Type | Blue Push-Button |
| Frequency | 0-400 Hz |
| Depth | 123 mm |
| For Use With | LC1D50A to LC1D65A Contactors |
| Height | 70 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail/Plate |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Please Note | 2 Phase |
| Setting Range To (Amp) | 65.0 |
| Operational Voltage | 690 Volt |
| Product Type | Contactor Overloads |
| Tightening Torque | 1.7 N/m |
| Setting Range From (Amp) | 48.0 |
| Width | 55 mm |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Terminal Connection | Everlink BTR/Screw Clamp |
| Trip Characteristic | Class 10A |
Description
Thermal Overload Relay, Setting Range From (Amp): 48, Setting Range To (Amp): 65, 690 Volt, 1NO-1NC, 0-400 Hz, 3 Pole, Class 10A, Blue Push-Button, Tightening Torque: 1.7 N/m, DIN Rail/Plate Mount, Everlink BTR/Screw Clamp Terminal, IP20, -20 to 60 deg C, 70 mm Height, 55 mm Width, 123 mm Depth, For Use With: LC1D50A to LC1D65A Contactors, Please Note: 2 Phase
