Schneider Differential Thermal Overload Relay DIN Rail/Plate Mount 10-14A 1NO-1NC Class 10A Auto/Man IP2x Screw Clamp
Schneider Differential Thermal Overload Relay DIN Rail/Plate Mount 10-14A 1NO-1NC Class 10A Auto/Man IP2x Screw Clamp
Differential Thermal Overload Relay, Setting Range From (Amp): 10, Setting Range To (Amp): 14, <=690 Volt, 1NO-1NC, Class 10A, Automatic/Manual, Tightening Torque: 1.3 N/m, DIN Rail/Plate Mount, Screw Clamp Terminal, IP2x, -20 to 55 deg C, 58 mm Height, 45 mm Width, 65 mm Depth, For Use With: LC1K to LC7K/LP1K to LP4K Contactors
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model K |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LR2K0321 |
| Control Type | Automatic/Manual |
| Depth | 65 mm |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| For Use With | LC1K to LC7K/LP1K to LP4K Contactors |
| IP Rating | IP2x |
| Height | 58 mm |
| Mounting Method | DIN Rail/Plate |
| Operational Voltage | <=690 Volt |
| Product Type | Overload Relays |
| Setting Range From (Amp) | 10.0 |
| Temperature | -20 to 55 deg C |
| Setting Range To (Amp) | 14.0 |
| Trip Characteristic | Class 10A |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Tightening Torque | 1.3 N/m |
| Width | 45 mm |
Description
Differential Thermal Overload Relay, Setting Range From (Amp): 10, Setting Range To (Amp): 14, <=690 Volt, 1NO-1NC, Class 10A, Automatic/Manual, Tightening Torque: 1.3 N/m, DIN Rail/Plate Mount, Screw Clamp Terminal, IP2x, -20 to 55 deg C, 58 mm Height, 45 mm Width, 65 mm Depth, For Use With: LC1K to LC7K/LP1K to LP4K Contactors
