Schneider Contactor General Purpose AC Operated 4 Pole 80A AC3 125A AC1 415V DIN Rail/Plate Mount
Schneider Contactor General Purpose AC Operated 4 Pole 80A AC3 125A AC1 415V DIN Rail/Plate Mount
Contactor General Purpose AC Operated, 415 Volt AC, AC3 Rating (Amps): 80, AC1 Rating (Amps): 125 at 440 Volt AC, 690 Volt AC, 300 Volt DC, 4 Pole, Operating Time: 20-35 ms Closing, 6-20 ms Opening, Screw Clamp, DIN Rail Mount or Base/Plate, IP20, -40 to 60 deg C, 127 mm Height, 96 mm Width, 125 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model D |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LC1D80004N5 |
| AC1 Rating (Amps) | 125 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 80 Amp AC3 |
| Contact Voltage | 690 Volt AC/300 Volt DC |
| Depth | 125 mm |
| Height | 127 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail/Base/Plate |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Operating Coil Voltage | 415 Volt AC |
| Operating Time | 20-35 ms Closing/6-20 ms Opening |
| Product Type | Contactors General |
| Temperature | -40 to 60 deg C |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Width | 96 mm |
Description
Contactor General Purpose AC Operated, 415 Volt AC, AC3 Rating (Amps): 80, AC1 Rating (Amps): 125 at 440 Volt AC, 690 Volt AC, 300 Volt DC, 4 Pole, Operating Time: 20-35 ms Closing, 6-20 ms Opening, Screw Clamp, DIN Rail Mount or Base/Plate, IP20, -40 to 60 deg C, 127 mm Height, 96 mm Width, 125 mm Depth
