Schneider Contactor Control Relay Switching 2 Pole 10A 240V 2NO DIN Rail/Plate Mount
Schneider Contactor Control Relay Switching 2 Pole 10A 240V 2NO DIN Rail/Plate Mount
Contactor Control Relay Switching, AC15 Rating: 240 Volt AC at 10 Amp, 240 Volt AC, 2NO, 2 Pole, Operating Time: 6-8, 7-14 ms NO, Screw Clamp, DIN Rail/Base/Plate Mount, IP2x, -25 to 50 deg C, 56 mm Height, 27 mm Width, 55.5 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model SK |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CA2SK20U7 |
| AC15 Rating | 10 Amp 240 Volt |
| Contact Configuration | 2 Normally Opened |
| Depth | 55.5 mm |
| IP Rating | IP2x |
| Height | 56 mm |
| Mounting Method | DIN Rail/Base |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Operating Coil Voltage | 240 Volt AC |
| Operating Time | 6-8 7-14 ms NO |
| Product Type | Contactors Switching |
| Temperature | -25 to 50 deg C |
| Width | 27 mm |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
Description
Contactor Control Relay Switching, AC15 Rating: 240 Volt AC at 10 Amp, 240 Volt AC, 2NO, 2 Pole, Operating Time: 6-8, 7-14 ms NO, Screw Clamp, DIN Rail/Base/Plate Mount, IP2x, -25 to 50 deg C, 56 mm Height, 27 mm Width, 55.5 mm Depth
