Schneider Contactor Control Relay Switching 4 Pole 10A 110V 3NO-1NC DIN Rail/Plate Mount
Schneider Contactor Control Relay Switching 4 Pole 10A 110V 3NO-1NC DIN Rail/Plate Mount
Contactor Control Relay Switching, AC15 Rating: 240 Volt AC at 10 Amp, 110 Volt AC, 3NO+1NC, 4 Pole, Operating Time: 10-20 NO, 15-25, 5-15 ms NC, Screw Clamp, DIN Rail/Base/Plate Mount, IP2x, -25 to 50 deg C, 58 mm Height, 45 mm Width, 57 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model K |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CA2KN31F7 |
| Contact Configuration | 3 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| AC15 Rating | 10 Amp 240 Volt |
| Height | 58 mm |
| Depth | 57 mm |
| IP Rating | IP2x |
| Mounting Method | DIN Rail/Base/Plate |
| Operating Coil Voltage | 110 Volt AC |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Operating Time | 10-20 NO/15-25 5-15 ms NC |
| Temperature | -25 to 50 deg C |
| Product Type | Contactors Switching |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Width | 45 mm |
Description
Contactor Control Relay Switching, AC15 Rating: 240 Volt AC at 10 Amp, 110 Volt AC, 3NO+1NC, 4 Pole, Operating Time: 10-20 NO, 15-25, 5-15 ms NC, Screw Clamp, DIN Rail/Base/Plate Mount, IP2x, -25 to 50 deg C, 58 mm Height, 45 mm Width, 57 mm Depth
