Siemens Auxiliary Contact Block Snap-On Side Mount Second Lateral 2NO IP20 Screw
Siemens Auxiliary Contact Block Snap-On Side Mount Second Lateral 2NO IP20 Screw
Auxiliary Contact Block Snap-On Side Mount Second Lateral, 2NO, Snap-on Side Mount, Screw Terminal, IP20, -25 to 60 deg C, 80 mm Height, 70.7 mm Width, 18.3 mm Depth, For Use With: 3RT1 Contactor Relay and Power Contactor
| Brand | Siemens |
|---|---|
| Range Name | Sirius 3R |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 3RH1921-1KA20 |
| Height | 80 mm |
| For Use With | 3RT1 Contactor Relay and Power Contactor |
| Depth | 18.3 mm |
| Contact Configuration | 2 Normally Opened |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | Snap-On/Side |
| Product Type | Contact Blocks |
| Temperature | -25 to 60 deg C |
| Terminal Connection | Screw |
| Width | 70.7 mm |
Description
Auxiliary Contact Block Snap-On Side Mount Second Lateral, 2NO, Snap-on Side Mount, Screw Terminal, IP20, -25 to 60 deg C, 80 mm Height, 70.7 mm Width, 18.3 mm Depth, For Use With: 3RT1 Contactor Relay and Power Contactor
