Eaton Moeller Contactor General Purpose AC Operated Non-Reversing 3 Pole 355kW 650A AC3 1041A AC1 250-500V 2NO-2NC Aux
Eaton Moeller Contactor General Purpose AC Operated Non-Reversing 3 Pole 355kW 650A AC3 1041A AC1 250-500V 2NO-2NC Aux
Contactor General Purpose AC Operated Non-Reversing, 250-500 Volt AC at 40-60 Hz or 250-700 Volt DC, AC3 Rating (kW): 600 at 1000 Volt, 630 at 660/690 Volt, 355 at 380/400 Volt, AC3 Rating (Amps): 650 at 380/400 Volt, AC1 Rating (Amps): 1041 Open, 500 Volt AC, 2NO-2NC Auxiliary, 3 Pole, Screw Terminal, DIN Rail/Base Mount, IP00, -40 to 60 deg C, 232 mm Height, 270 mm Width, 232 mm Depth, 3 Phase
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Eaton Moeller |
| Range Name | Original Series |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DILM650/22(RAC500) |
| AC1 Rating (Amps) | 1041 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 650 Amp AC3 |
| AC3 Rating (kW) | 600/355 kW |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed Aux |
| Contact Voltage | 500 Volt AC |
| Depth | 232 mm |
| Height | 232 mm |
| IP Rating | IP00 |
| Mounting Method | DIN Rail/Base |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operating Coil Voltage | 250-500 Volt AC/250-700 Volt DC |
| Please Note | 3 Phase |
| Product Type | Contactors Non-Reversing |
| Temperature | -40 to 60 deg C |
| Terminal Connection | Screw |
| Width | 270 mm |
Description
Contactor General Purpose AC Operated Non-Reversing, 250-500 Volt AC at 40-60 Hz or 250-700 Volt DC, AC3 Rating (kW): 600 at 1000 Volt, 630 at 660/690 Volt, 355 at 380/400 Volt, AC3 Rating (Amps): 650 at 380/400 Volt, AC1 Rating (Amps): 1041 Open, 500 Volt AC, 2NO-2NC Auxiliary, 3 Pole, Screw Terminal, DIN Rail/Base Mount, IP00, -40 to 60 deg C, 232 mm Height, 270 mm Width, 232 mm Depth, 3 Phase
