Invertek Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 1.5kW 1Ph 220-240V 90L Frame Foot/Flange Mount
Invertek Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 1.5kW 1Ph 220-240V 90L Frame Foot/Flange Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 220-240 Volt AC, 6.6 Amp, 1.5 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1400 rpm, 4 Pole, IP55, Frame: 90L, Anti-Clockwise Rotation, Duty Cycle: S1, Torque: 0.32-1.7 Tn, Foot/Flange Mount, Insulation Class: Class F, 40 deg C, Aluminium Alloy
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Invertek |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | M14001506IMR. |
| Current | 6.6 Amp |
| Frame | Size 90L |
| Frequency | 50 Hz |
| Insulation Class | Class F |
| Horsepower | 1.5 kW |
| IP Rating | IP55 |
| Mounting Method | Foot/Flange |
| Material | Aluminium Alloy |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Phase | 1 Phase |
| Rotation | Anti-Clockwise |
| Torque Rating | 0.32-1.7 Tn |
| Speed | 1400 rpm |
| Voltage | 220-240 Volt AC |
| Temperature | 40 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 220-240 Volt AC, 6.6 Amp, 1.5 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1400 rpm, 4 Pole, IP55, Frame: 90L, Anti-Clockwise Rotation, Duty Cycle: S1, Torque: 0.32-1.7 Tn, Foot/Flange Mount, Insulation Class: Class F, 40 deg C, Aluminium Alloy
