ABB Contactor General Purpose 2 Pole 5kW 30A AC3 63A AC1 230V 2NO DIN Rail Mount
ABB Contactor General Purpose 2 Pole 5kW 30A AC3 63A AC1 230V 2NO DIN Rail Mount
Contactor General Purpose, 230 Volt, AC3 Rating (kW): 5, AC3 Rating (Amps): 30, AC1 Rating (Amps): 63, 2NO Auxiliary, 2 Pole, DIN Rail Mount, IP20, -25 to 55 deg C, 85 mm Height, 54 mm Width, 65 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | ABB |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ESB6320N06 |
| AC1 Rating (Amps) | 63 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 30 Amp AC3 |
| AC3 Rating (kW) | 5 kW |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened Aux |
| Depth | 65 mm |
| Height | 85 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Operating Coil Voltage | 230 Volt |
| Product Type | Contactors General |
| Temperature | -25 to 55 deg C |
| Width | 54 mm |
Description
Contactor General Purpose, 230 Volt, AC3 Rating (kW): 5, AC3 Rating (Amps): 30, AC1 Rating (Amps): 63, 2NO Auxiliary, 2 Pole, DIN Rail Mount, IP20, -25 to 55 deg C, 85 mm Height, 54 mm Width, 65 mm Depth
